„Sami swoi” to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych komedii polskiego kina. Doskonali aktorzy, wspaniałe dialogi, zabawne gagi i masa kultowych już cytatów – to wszystko wprost musiało zwiastować sukces. Ta produkcja jest obowiązkową w ramówkach filmowych tradycyjnych programów telewizyjnych i każdorazowo gromadzi przed ekranami kilkumilionową rzesze fanów. Ten film wprost musisz zobaczyć!

telewizor photo

„Sami swoi” film – opis produkcji

Film „sami swoi” niedawno obchodził swoje pięćdziesiąte urodziny. Jego premiera odbyła się dokładnie 15. września 1967 roku w nieistniejącym już warszawskim kinie „Moskwa”. Wedle pierwotnych zamierzeń produkcja miała nosić tytuł: „I było święto”, co miało nawiązywać do radiowego słuchowiska, w którym po raz pierwszy pojawiły się kultowe już postaci Kargula i Pawlaka.

Scenariusz filmowy został napisany przez Andrzeja Mularczyka, natomiast reżyserii komedii podjął się Sylwester Chęciński. Zdjęcia wykonał Stefan Matyjaszkiewicz. Odbyły się one głównie w dolnośląskiej wsi Dobrzykowice, w Lubomierzu, Sobótce Zachodniej oraz Czernicy Wrocławskiej. W pierwotnej wersji produkcja była czarno-biała. Dopiero w roku 2000, na zlecenie telewizji Polsat dokonano jej koloryzacji.

Główne postaci filmu, Kargula i Pawlaka, odegrali odpowiednio: Wacław Kowalski i Władysław Hańcza. Ciekawostką jest, iż nie wszyscy aktorzy mówią w filmie swoim głosem. Dla części z nich podkładane są głosy innych osób.

Fabuła filmu opiera się na opowieści o losach dwóch zwaśnionych rodów: Kargulów i Pawlaków. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej rodziny były zmuszone do opuszczenia Kresów Wschodnich i osiedlenia się na Ziemiach Odzyskanych. I chociaż konflikt zwaśnionych rodzin swoje początki miał wiele lat wcześniej, kiedy to krowa Kargula weszła w szkodę Pawlakom oraz o ziemię, którą Kargul zaorał Pawlakowi na trzy palce za daleko. W trakcie kłótni głów rodzin doszło do rozlewu krwi. Na skutek tych wydarzeń Jaśko Pawlak musiał wyjechać do Ameryki w obawie przed konsekwencjami prawnymi swoich czynów.

Gdzie oglądać „Samych swoich”?

Sam fakt tematyki oraz obsady aktorskiej komedii wzbudzał wiele kontrowersji. Nikt nie przewidywał, że okaże się ona prawdziwym hitem filmowym. Film „Sami swoi” miał tak szeroką rzeszę fanów, że postanowiono stworzyć kolejne produkcje: „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”. Cała trylogia podbiła serca fanów.

Wszystkie części „Samych swoich” z powodzeniem obejrzymy w legalnej telewizji internetowej Ipla.tv. Dostęp do niej uzyskamy poprzez tradycyjne i popularne przeglądarki internetowe. IPLĘ można oglądać na ekranach komputerów, telewizorów z funkcją Smart TV, tabletów oraz telefonów komórkowych.

Dla wygody swoich widzów twórcy platformy Ipla.tv stworzyli bezpłatną aplikację mobilną, która nie tylko znacznie ułatwi nam korzystanie z serwisu na urządzeniach przenośnych, ale także umożliwi oglądanie ulubionych filmów i seriali nawet w miejscach, gdzie nie ma dostępu do Internetu.

Sami swoi” to zdecydowanie film, który powinny znać wszystkie pokolenia. To kultowa komedia.  Jedna z lepszych polskich produkcji.