Lech Majewski od lat mówił o chęci stworzenia filmu, którego akcja będzie rozgrywać się w przepięknych okolicznościach przyrody w Stanach Zjednoczonych – w Utah. Tak też się stało. W 2020 roku swoją premierę miał obraz „Dolina Bogów”, czyli film zupełnie inny niż wszystkie inne. Określany jest on jako baśń dla dorosłych czy artystyczna uczta dla widza. Co takiego szczególnego jest w stworzonym przez Lecha Majewskiego filmie?

laptop photo

Historia o bogach ukrytych w skałach

Tytułowa „Dolina Bogów” ma wiele znaczeń i to już samo w sobie powoduje, że widz ma przed sobą film o wielu warstwach znaczeniowych i symbolach, których interpretację Lech Majewski pozostawił każdemu z nas. 

Po pierwsze, „Dolina Bogów” istnieje w rzeczywistości, w stanie Utah. To Valley of the Gods, gdzie, jak dowiesz się z produkcji polskiego reżysera, zamieszkują wśród skał i gór Indianie z plemienia Navajo. Wierzą oni, że w skałach zamieszkują duchy ich przodków i bogów. Krajobrazy tytułowej doliny z pewnością są silną stroną filmu. To one powodują, że widz jest urzeczony widzianymi miejscami i potrafi lepiej zrozumieć przywiązanie Indian do swoich ziem. 

Niestety, ale plemię Navajo wkrótce może stracić miejsce do życia, w wyniku działania korporacji należącej do najbogatszego człowieka na świecie – Wesa Taurosa – w tej roli John Malkovich. Jego firma chce wydobywać uran na ziemiach Indian. Korytarze drążone w skałach kompletnie zniszczą Dolinę Bogów. Indianie Navajo nie chcą do tego dopuścić, dlatego modlą się do swoich bogów. Skały rodzą mściciela, kiedy spokój przodków Navajo jest poważnie zagrożony. 

Dwa kolejne wątki filmowe

W „Dolinie Bogów” chodzi jednak nie tylko o spór Indian Navajo z bezduszną korporacją, która chce im odebrać ich ojcowiznę. Film przedstawia jeszcze dwa inne wątki narracyjne, które zmuszają niejako widza do własnych interpretacji tego, co widzi na ekranie. 

Jednym z nich jest historia Wesa Taurosa, który po tragedii osobistej ukrył się przed światem w swoim domu. Nie wychodzi, nie spotyka się z ludźmi i rzadko spotkać go można w firmie. Przeżywa śmierć żony i dziecka. Stał się ekscentrykiem.

Jego osobą interesuje się pisarz, John Ecas, w roli którego obsadzony został Josh Hartnett. Ma on napisać biografię swojego szefa. Jedzie więc do jego domu, ale i odkrywa sprawę Doliny Bogów. To on jest tu narratorem i przez pryzmat jego osoby poznajesz kolejne fakty związane z działalnością Wesa Taurosa i Indianami Navajo. John Ecas jest ciekawym bohaterem, ponieważ zmaga się z brakiem weny i traumatycznym rozwodem. 

Zaintrygowany? Zobacz film „Dolina Bogów” w reżyserii Lecha Majewskiego w internecie, na legalnej platformie telewizyjnej.